Existujú prázdne kalórie a ako ich rýchlo spáliť?

Existujú prázdne kalórie a ako ich rýchlo spáliť

Pri chudnutí je jedna zo zásadných vecí počítanie kalórii. Ako ich príjem tak aj ich výdaj. Samozrejme, nie je nutné počítať ich do úplných detailov. Aspoň hrubý prehľad je potrebný. Teda, ako ste už určite počuli, dôležité je mať väčší kalorický výdaj ako príjem. Sú však všetky kalórie rovnaké?

Kalória je energetická jednotka, ktorá je potrebná pre činnosť ľudského organizmu z hľadiska energie. Kalórie prijímame prostredníctvom jedla a nápojov. Čo sa ale deje s kalóriami, ktoré telo nedokáže spáliť resp. nepotrebuje z nich vyťažiť energiu? Áno, tušíte správne, telo si vytvorí zásoby, ktoré uloží do tuku. To sa deje hlavne pri prijímaní sacharidov resp. cukrov.

Ak chcete schudnúť je nutné obmedziť kalorický príjem a naopak zvýšiť kalorický výdaj športom a pohybom. Platí zásada, že osekávanie kalórii musí byť premyslené. Vyhnite sa radikálnym diétam a obmedzeniam. Chceme sa vyhnúť jojo efektu, preto musí byť proces chudnutia nastavený s rozumom.

Aké kalórie prijímať?

Prijaté kalórie musia mať menšie množstvo ako tie spálené. Je rozdiel či prijaté kalórie budú zdraviu prospešné, zrýchľujúce metabolizmus s optimálnym rozložením základných živín bielkoviny, sacharidy a tuky alebo či prijaté kalórie budú vo forme nezdravých nasýtených mastných kyselín z nezdravého fast foodu.

Obmedzte nezdravé prázdne kalórie, ktoré sa nachádzajú napr. v alkohole, bielom pečive, džúsy a mastné vypekané jedlá. Zamerajte sa na komplexné sacharidy, celozrnné pečivo, olivový olej, ryby, chudé mäso a podobne.

Makronutrienty sa snažte podľa možností rozdeliť v dennom príjme tak aby polovicu tvorili bielkoviny, sacharidy obmedzte na 35% a nezabudnite jedálniček doplniť o zdravé tuky s omega mastnými kyselinami v zastúpení 15 percent.

Snažte sa jesť potraviny, ktoré podporujú bazálny metabolizmus napr. chilly a iné korenie. Začnite budovať svalovú hmotu a praktizovať fyzickú aktivitu. Nielenže spálite kalórie naviac, ale budovaním svalovej hmoty zvýšite svoj bazálny metabolizmus a v neposlednom rade pomôžete svojmu kardiovaskulárnemu systéme teda vášmu srdcu.

Na internete nájdete množstvo prehľadných tabuliek informujúcich o počte kalórii jednotlivých jedál. Existuje aj množstvo bezplatných mobilných aplikácii, kde si vyhľadáte konkrétnu potravinu alebo jedlo rýchlo a jednoducho. Denný príjem by pri sedavej práci viac ako 2000 kilokalórii pre ženy a 2200 kCal pre mužov. Ak športujete môžete navýšiť denný príjem o cca 400 kCal.

Prijímanie kalórii by malo byť rozložené počas celého dňa v pravidelných odstupoch. Komplexné sacharidy sa snažte konzumovať skôr na ráno, aby ste telu dodali energiu a stihli ich cez deň spáliť. Na večeru voľte radšej jedlo bez sacharidov v podobne bielkovín a zdravých tukov.

Čo ďalej robiť aby ste docielili chudnutie

 Spánok je veľmi dôležitý parameter, ktorý je vo veľkej miere zanedbávaný. Telo regeneruje práve počas spánku, preto sa sústreďte aj na kvalitu vášho spánku. Spať by ste mali 8 hodín. Aby ste dosiahli potrebnú dĺžku hlbokého spánku vyhnite sa kofeínu v poobedných a večerných hodinách. Taktiež obmedzte modré svetlo z mobilov a televízorov aspoň hodinu pred spaním. Spánok taktiež pomáha k nižšiemu stresu čo je taktiež dôležité pre chudnutie.

Vytvorte si vzťah k športu. Denná rutina po dobu hodiny šporovanie dokáže robiť zázraky. Váš mozog si oddýchne a posilnite celý organizmus. S cvičením to však nepreháňajte. Ak ste predtým nešportovali začínajte pozvoľna s postupným pridávaním záťaže. Ak to s cvičením prepálite môžete sa na druhý deň cítiť unavený a bez energie čo môže demotivovať a spomaliť váš celkový progres.

Ako začať efektívne chudnúť

Ak je to na Vás veľa informácii a máte dojem, že to nezvládnete existujú ďalšie možnosti. Stačí si vybrať z množstva diét, ktoré sú už overené rokmi a majú pozitívne ohlasy. Vybrať si môžete napr. Ketodiétu, ktorá spočíva v primárnom prijímaní bielkovín a minimalizovania sacharidov. Na trhu sú dostupné rôzne služby, ktoré už majú vopred pripravené a nasáčkované jedlá, ktoré rozložíte na celý deň. Výhodou je, že Vám odpadávajú starosti s nákupmi a varením. Nevýhodou je, že jedlá nemusia sadnúť každému a hlavne tým, ktorí sú zvyknutí na čerstvé varené jedlá z reštaurácie.

Za skúšku však nič nedáte. Ketomix je ideálna strava pre začatie cesty za vaším novým a hlavne zdravým telom. Na výber máte množstvo balíčkov rozdelených po dňoch alebo podľa stupňov nadváhy. Viac s adozviete na zivotosprava.sk  

Comments are closed.