Ako zlepšiť spermie a aká je chuť spermií

Ako zlepšiť spermie a aká je chuť spermií

Spermie sú mužské pohlavné bunky, ktoré sú, ako iste viete, dôležité pre rozmnožovanie ľudí. Preto je dôležité udržiavať ich vitalitu. Dĺžka spermií je približne 50 μm čo je 0,05 milimetra. Spermia sa skladá z dvoch hlavných častí a to hlavičky, ktorá je určená na oplodnenie vajíčka a bičík, prostredníctvom ktorého sa spermia pohybuje.

Spermie sa z tela muža dostávajú v ejakuláte, kde sú okrem nich obsiahnuté aj iné látky a to napr. bielkoviny, hormóny, minerály, fruktóza a vitamíny. Úlohou ejakulátu (semeno) je zabezpečiť spermiám vhodné prostredie a podmienky pre oplodnenie vajíčka ženy. Počas jednej ejakulácie je z tela vypudené množstvo asi 1,5 ml ejakulátu (údaj pochádza z medzinárodnej organizácie zdravia WHO). Tento prípad platí pre zdravého jedinca. Existujú poruchy ejakulácie kedy k nej vôbec nedochádza (aspermia) alebo k nej dochádza ale v malom množstve (hypospermia).

Kde a ako sa tvorí ejakulát

Ejakulát má formu bielej tekutiny a je vytváraná pohlavnými žľazami, presnejšie semennými žľazami a taktiež svoju úlohu pri ich produkcii zohráva aj prostata. Spermie po vytvorení v semenníkoch ďalej putujú do nadsemenníkov, kde sa hromadia a zmiešavajú s hlienom. Dôležitú úlohu zohráva aj prostata, kedy sa pri ejakulácii pridáva tekutina s hormónom prostagladín. Ďalej už ejakulát smeruje do konečnej stanice, ktorou je močová rúra a von z tela.    

Ejakulácia

Ejakulácia alebo výstrek semena je proces, ktorý riadi nervový systém. Nastáva pri orgazme, keď sú na základe nervových impulzov z mozgu zapríčinené sťahy svalov v semenovode. Nasleduje vystreknutie z močovej rúry. Erekcia (stoporenie penisu) po ejakulácii oslabne. Spermie majú v mužskom tele dlhú životnosť. V ženskom tele môžu vydržať až 5 dní. Aj v tomto smere existuje porucha tzv. nízka životnosť spermií – nekrozospermia.

Farba ejakulátu

 Zdravý ejakulát by mal mať bielu farbu resp. priehľadné. Podľa farby sa však dá posúdiť stav semena.

Žltá farba

Ak má Váš ejakulát žltú farbu znamená to, že váš sexuálny život je málo aktívny. Žltkastú farbu tvoria spermie. Zbaviť sa tejto farby je veľmi jednoduché a síce, začnite častejšie sexovať. Táto farba však môže byť zapríčinená nadmernou konzumáciou vitamínu B alebo mlieko s mliečnymi výrobkami, ryby a pod.

Priesvitný ejakulát

Ak sex provozujete príliš často, ejakulát sa dostane do fázy, kde obsahuje predejakulačnú tekutinu, čo môže zapríčiňovať aj slabé vzrušenie pred sexom a orgazmom. Samozrejme sa rozprávame aj o masturbácii.

Výrazná žltá, hnedá alebo ružová farba ejakulátu

Pri týchto farbách by ste mali spozornieť a ideálne zájsť za odborným lekárom. Tieto farby môžu naznačovať rôzne choroby alebo zdravotné problémy. Tie môžu byť spojené so zápalmi prostaty či semenníkov alebo aj močovej rúry. Taktiež môžu signalizovať pohlavné choroby napr. kvapavka či chlamýdie.

ejakulát

Chuť semena a ako ju zlepšiť

Chuť spermií závisí na viacerých faktoroch, tým je najmä strava. Kľúčové je obmedziť fajčenie a alkohol. Ak ste kávičkár máme zlé správy, káva dobrej chuti semena neprospieva. Čo ešte zhoršuje chuť ejakulátu? Zo zlých potravín môžeme vymenovať napr. mäso najmú to hovädzie. Chren, ryža, citrón tiež nie sú vhodnou voľbou. Z ovocia by ste si mali vybrať to sladké ako kiwi, ananás alebo banán. Nezabúdajte na Zeler, ten priaznivo pôsobí aj na chlapskú potenciu. Jedlá, ktoré obsahujú väčšie množstvo korenín taktiež nie sú dobrou voľbou v prípade, že chcete zlepšiť chuť vášho semena. Najviac na chuť zaberá pohyb a zdravá životospráva veľa pohybu. Nestačí však dodržiavať zdravú stravu a pohyb pár dní, ale pár týždňov.

Vyšetrenie spermií

Ak máte pochybnosti o kvalite svojich spermií, resp. pociťujete nejaký problém mali by ste navštíviť doktora a využiť odbornú pomoc. To sa týka aj problému nemožnosti počať bábo čiže neplodnosť. Chyba môže byť aj na strane muža. Vyšetrenie spermií sa nazýva spermiogram. Pri tomto vyšetrení sa sledujú vlastnosti ejakulátu ako jeho pH, farba, objem, počet, životnosť, rozbor semena, pohyblivosť a tak ďalej. Viac sa dočítate TU.

Výživové doplnky a tabletky na kvalitný ejakulát teda semeno

Na trhu existuje množstvo doplnkov , ktoré obsahujú prírodné látky a podporujú erekciu, libido a kvalitu semena. Taktiež sú určené na podporu zvýšenie chuti do sexu. Obsahujú prírodné afrodiziaka a sú bez predpisu. Teda nie je nutné získať predpis od lekára.  

Kvalita spermií je možno zlepšiť pomerne jednoducho. Všetko záleží na strave a pohybuje, ale aj na obmedzení zlozvykov. Ak však pociťujete problémy alebo nezaberá upravená životospráva navštívte doktora.

Comments are closed.